Copyright 2024 - Custom text here

SBM

OTO TAMİR BAKIM

Servisimizde, tüm marka araçların mekanik arızaları giderilmekte, periyodik bakımları orjinal yedek parçalar ve kaliteli yağlar kullanılarak yapılmaktadır.

Tüm araçların motor elemanlarının arıza tespiti, revizyon (rektefiye) işlemleri garantili olarak giderilmektedir.

Güvenliğiniz açısından, yaz ve kış dönemi olmak üzere yılda 2 kez aracınızı kontrol ettirmeyi unutmayınız. Aracınıza yaptıracağınız periyodik bakımlar araçlarınızı sorunsuz, güvenli bir biçimde kullanabilmenizi sağlayacaktır.
Mekanik Bakımda Yapılması Gerekenler:

Motor analizi,
Motor performansının ve aracın bilgisayar sisteminin analizi,
Askı rotların kontrolü,
Amortisör başlıklarının kontrolü,
Yağ ve yağ filtreleri değişimi,
Triger ve V kayışlarının kontrolü,
Alternatör, fan ve soğutma sisteminin V kayışlarının kontrol edilmeleri ve gerektiğinde değiştirilmeleri,
Soğutma sistemlerinde, hortumların kontrolü ve gerekiyorsa değiştirilmeleri,
Lastiklerin, aşınma ve hava basınç kontrollerinin yapılması,
Lastiklerin rot ve balans ayarlarının yapılması,
Fren balatalarının kontrolü ve değiştirilmesi,
Yakıt sisteminin, pompa ve filtrelerinin kontrolü,
Tüm sıvıların kontrolü ve eksilmişse eklenmesi (motor yağı, fren hidroliği, direksiyon kutusu hidroliği, vites kutusu, soğutucu klima gazı) kontrol edilmesi,
Bujilerin değiştirilmesi,
Hava, yakıt ve polen filtresinin değiştirilmesi,
Yakıt enjeksiyon sisteminin kontrolü ve ayarlanması.

Araçlarınız için yaptıracağınız periyodik bakımlar araçlarınızın sorunsuz bir biçimde kullanmanızı ve araçlarınızın, araç garantisinden yararlanırken sorunlar yaşamanızı engelleyecektir. Periyodik Bakımlarınızın zamanında yapılması garanti koşullarındandır. Servis esnasında büyük titizlikle işçiliği yapılmaktadır. Serviste onarım, bakım işlemleri bittiğinde kalite kontrolü teknolojik cihazlar ile sağlanmaktadır.

 

Motor Yağı Değişimi ve Bakımı

Motor yağları, aracınızın görünmeyen bir parçası olmasına rağmen hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple, Üreticinin tavsiye ettiği motor yağları tüm orijinal parça gruplarımızın önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Hava Filtresi Değişimi ve Bakımı

Hava filtresi, hava girişindeki tozu yok eder ve motora temiz hava girmesini sağlar. Tıkanmış bir hava filtresi maksimum beygir gücüne ulaşmasını engellediği gibi aracın fazla yakıt tüketmesine de neden olur. Aracın gerçek performansını sağlamak için önemli bir parça olan hava filtresinin düzenli olarak temizlenmesi ve yenilenmesi gerekir.

Yakıt Filtresi Değişimi ve Bakımı

Yakıt filtresi, yakıt içerisindeki su ve yabancı maddeleri tutarak motorun zarar görmesini önler. Yıpranmış yakıt filtresi aracınızda farklı arızalara neden olabilir.

Fren Balatası Değişimi ve Bakımı

Aracınızın fren pedalına bastığınızda fren balataları tekerlekle birlikte dönmekte olan disk aynalarını iterler. Araç oluşan sürtünme kuvvetinden dolayı yavaşlar ve durur. Bu kadar önemli işlevi olan fren balatalarının, aşındıkları zaman hemen değiştirilmeleri gerekir.

Yağ Filtresi Değişimi ve Bakımı

Yağ filtresi motorunuza zarar verebilecek her türlü yabancı maddeleri tutarak onu korur. Bu nedenle motor bakımında çok önemli bir rol oynar ve düzenli olarak değiştirilmesi gerekir.

Polen Filtresi Değişimi ve Bakımı

Klima sistemi olan araçlarda, dışarıdan süzülen havanın kabin içine aktarılmadan önce filtrelenmesine sağlayan filtredir. Aracınızın havalandırma sistemini etkilemiş yabancı maddelerden kurtularak araç kabininin ısıtma, soğutma, havalandırma sisteminin bakımını yapabilirsiniz

Arıza Testi

Servis kalitesini arttırabilmek için en önemli unsur hızlı ve doğru arıza tespitidir. Servisimizde, sizlere daha rahat ve seri bir hizmet vermek amacıyla aracınızın mekanik arızalarına, arıza test cihazı ile aracın, elektronik sistemlerine bağlanarak kayıtlı arızalara doğrudan ulaşıp, muhtemel arızanın hangi sistem grubundan kaynaklanabileceği hakkında edinilerek sorunsuz bir servis hizmeti sunulmaktadır.

HAKKIMIZDA

1996 yılından bu yana siz sayın müşterilerimize otomobil ve hafif ticari araçlar alanında müşterilerimize güvende olma hissini en iyi şekilde vermiş olan OLĞAÇLAR otomotiv şu anda profesyonel ve alanında uzman bir ekip ile marka ayrımı yapmaksızın TSE standardında bakım mekanik elektrik klima ve hasar alanında 14 sigorta şirketine anlaşmalı servis hizmeti vererek hizmet verdiği alanda en iyi olmayı ilke edinmiştir.

OTO KLİMA

Klimanın çalışma prensibi şu esaslara dayanır:
- Maddeler, sıvı halinden gaz haline geçerken ısı alır.
- Maddeler, gaz halinden sıvı haline geçerken ısı verir.
- Isı her zaman, daha sıcak maddeden daha soğuk maddeye akar.

-“ Bir madde, sıvı halinden gaz haline geçerken ısı alır (yani bulunduğu ortamdan ısı çeker).” Yasası klima mantığının temelini oluşturur.
Sıvılarda, basınç ne kadar azalırsa, kaynama noktası da o kadar düşer, yani düşük basınçta çok daha kolay sıvıdan gaz haline geçer. Sıvıdan gaz haline geçme olayı, çevreden ısı çeker
, yani bulunduğu çevrenin sıcaklığını azaltır. Klima sisteminde çok kolay bir şekilde düşük sıcaklıklarda kaynayan özel bir sıvı kullanılır, buna soğutucu madde denir. Klimalarda kullanılan R134a gazı, atmosfer basıncında, -26,5 derecede kaynıyor (buharlaşıyor).

Basınç, sıcaklık ve faz değişimi arasındaki bu fiziksel kurallar, klima sistemine uyarlanarak, soğutma sağlanmaktadır.
Klima sisteminde;
*Buhar basıncı sabitken, sıcaklık azaltıldığında, soğutucu madde gaz halinden sıvı haline geçer. Bu işlem radyatörün önündeki klima kondenserinde gerçekleşir.
*Yüksek basınçlı buharın, aniden basıncı düşürülürse, gaz halinden sıvı haline geçer ve çok fazla soğur. Klima sisteminde bu işlem evoparatörde gerçekleşir. Yani bizi serinleten olay budur.

f t g m